iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

Najświeższe informacje z pleszewskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Pleszewie.

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Partner gazety internetowej iPleszew.pl

Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


Informacja na temat reklamy w gazecie iPleszew.pl


Reklama internetowa w gazecie
Sobota
23
luty
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Reklama internetowa - Zamów reklamę!
Wydarzenia

Bracia kurkowi z Pleszewa i Dobrzycy z życzeniami dla jublitatów

2018-07-04 13:20:36

W minioną niedzielę bracia kurkowi z Pleszewa i Dobrzycy wzięli udział w uroczystości 25-lecia reaktywacji Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Roszkach.

Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą św. pod przewodnictwem proboszcza roszkowskiej  parafii – ks. Macieja Dudka. Poświęcono również łańcuch króla kurkowego oraz pamiątkową tablicę.
 
 
Na uroczystości zjawili się bracia kurkowi z Dobrzycy, Krotoszyna, Pogorzeli, Rozdrażewa, Pleszewa, Ligoty - Korytnicy - Koryt, Wrześni, Raszkowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, reprezentanci  Stowarzyszenia Rodzina Ułańska, przedstawiciele OSP w Roszkach, oraz samorządowcy. 
 
 
25 lat temu grupa zapaleńców postanowiła reaktywować Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Roszkach. Był to proboszcz parafii Roszki - ks. Andrzej Matuszak oraz bracia - Stanisław Liberski i Stanisław Sikora. Ta trójka spotkała się na weselu u pewnej rodziny, gdzie po weselnym obiedzie ks. Andrzej Matuszak powiedział do Stanisława Liberskiego i Stanisław Sikory: zakładamy bractwo kurkowe. I z góry powiedział do brata Liberskiego: ty będziesz prezesem, a ty będziesz zastępcą. Było to w sobotę, w niedzielę ogłosił to na kazaniu, że w Roszkach jest założone bractwo kurkowe. I w taki sposób ks. Andrzej postanowił to zrobić. Że to, co powstało ponad 90 lat temu uzyskało nowe życie i nową jakość. My dzisiaj kontynuujemy ich dzieło starając się dawać z siebie to, co najlepsze - mówił podczas swojego wystąpienia obecny prezez Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Roszkach, Hieronim Witek.
 
 
Podczas uroczystości przedstawiono też historię roszkowskiego bractwa. Jego korzenie sięgają roku 1922. Pierwszym prezesem Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Roszkach został Piotr Szczepanek z Jankowa Zaleśnego. W 1932 roku bracia kurkowi zakupili grunt, na którym do dziś znajduje się strzelnica bractwa. Niestety w wojennej zawierusze zaginął sztandar i dokumenty bractwa. Wkrótce po wojnie zmarł też jego prezes. W  1947 roku zakupiono nowy sztandar, który po dzis dzień towarzyszy roszkowianom w ważnych uroczystościach. 
 
 
Obecni na uroczystości goście złożyli jublilatom serdeczne życzenia i wręczyli upominki. Ojcowie reaktywacji bractwa - Stanisław Liberski i Stanisław Sikora - zostali odznaczeni Krzyżem Oficerskim. Wspólnie z obecnym prezesem odsłonili też pamiątkową tablicę. Część oficjalną zakończył poczęstunek.

:
 


FotorelacjaZapytaj prawnika
Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Informacja na temat reklamy w pleszewskiej gazecie internetowej


Informacja na temat reklamy w pleszewskiej gazecie internetowej


Polub nas na Facebooku

Reklama internetowa - Zamów reklamę!

iJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet