iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


Informacja na temat reklamy w gazecie iPleszew.pl


Reklama internetowa w gazecie
Środa
17
lipiec
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31Oświata

Powstanie książka o CKiW OHP w Pleszewie

2019-01-24 08:39:10

Zdjęcie: Archiwum CKiW OHP w Pleszewie
Z okazji 25 - lecia powstania Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, które przypada w tym roku - trwa przygotowywanie monografii placówki, która zostanie zaprezentowana podczas oficjalnych uroczystości. Autorem jest Krystian Piasecki- dyrektor ośrodka, a przygotowując rys historyczny opiera się na bogatym archiwum Centrum.

Od początku istnienia aż do 2019 roku mury placówki opuściło ponad pięć tysięcy absolwentów. To młodzież  z całej Polski, która zdobywała wykształcenie oraz  zawód   i dla której nauka i pobyt w OHP był często jedyną szansą na  wyjście z dysfunkcyjnych środowisk.  
  

Od początku istnienia Centrum stawialiśmy na naukę zawodów pod potrzeby rynku pracy. Mieliśmy więc kaletnictwo i rymarstwo, bo Pleszew słynął w Europie z siodlarstwa i podbijał zagraniczne rynki. Wykształciliśmy więc kilkuset fachowców, którzy do dzisiaj pracują w branży. Aktualnie  jest zapotrzebowanie na inne zawody i  my do tego się dostosowujemy. O tym również piszę w monografii, bo to doskonała okazja do tego, aby wyjaśnić metodykę nauczania  i wychowania młodzieży w Centrum – wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum. 

 

O tym, jak zmieniało się Centrum i jak  potoczyły się losy niektórych byłych uczniów również  będzie można przekonać się czytając monografię. Do dziś wielu absolwentów utrzymuje kontakt z placówką i  przyjeżdża na zjazdy z najdalszych zakątków kraju, a nawet i Europy tylko po to, aby spotkać się ze swoimi wychowawcami i kolegami z dawnych lat.  

 
 
Dla wychowawczyni  Moniki Graczyk, która zajmowała się opieką nad młodzieżą przebywającą w internacie spotkania z  dawnymi uczniami zawsze są wyjątkowym wydarzeniem.  

 

 

 Jestem opiekunem „Klubu Absolwenta”, który  zrzesza naszych byłych podopiecznych. Spotykamy się w Pleszewie co dwa lata i za każdym razem jestem mile zaskoczona, że nasi byli uczniowie, którzy opuścili Centrum nawet  20 lat temu- tak chętnie przyjeżdżają na zjazdy. Dzięki temu mamy  okazję dowiedzieć się, co u nich słychać, jak się potoczyło ich życie po opuszczeniu OHP. I nie ukrywam, że bardzo nas to cieszy, kiedy wiemy, że nauka  i pobyt w Centrum zmieniły światopogląd młodego, często  zbuntowanego człowieka, który dziś jest matką czy statecznym ojcem rodziny. Prowadzi własną firmę, albo pracuje na etacie. Ma dom i plany na przyszłość. I to jest bezdyskusyjny dowód na to, że takie placówki,  jak nasza są potrzebne – tłumaczy Monika Graczyk z  Klubu Absolwenta.   

 

Placówka pełni też funkcję wychowawczą. Młodzieżą opiekują się nie tylko wychowawcy, ale i też psycholog oraz pedagog.  

  

 

- Moje wspomnienia z pobytu w OHP w Pleszewie? Bardzo miłe i to pod każdym względem. Z jednej strony była oczywiście nauka i zdobywanie zawodu, z drugiej nie brakowało też zwykłej zabawy. Wiedziałam jednak, że to jest ostatni moment na to, aby coś w swoim życiu zmienić i poprawić. I Centrum dało mi takie możliwości. Dzisiaj jestem za to wszystko bardzo wdzięczna. Zdobyłam zawód i wciąż  podnoszę swoje kwalifikację  ucząc się w szkole średniej. Myślę też o studiach, które pozwolą mi na znalezienie dobrej pracy.  Pobyt w Centrum bardzo mnie dowartościował jako człowieka. Spotkałam tu nie tylko wśród swoich rówieśników przyjaciół , ale i też mnóstwo życzliwych ludzi w osobach wychowawców i nauczycieli –uważa Izabela Peksa, absolwentka z 2016 roku.  

 

W Centrum  kilka lat swojego życia spędziła też Karolina Ciapcińska. 

 
Przed  przyjściem do placówki  bardzo bałam się uczniów ze starszego rocznika. Na szczęście okazało się, że niepotrzebnie. Byłam bardzo nieśmiałą i niepewną siebie dziewczyną, stąd moje obawy jak zostanę przyjęta przez nowych kolegów. Wtedy też jeszcze nie wiedziałam, że moje życie dzięki  CKiW  OHP w Pleszewie zmieni się o sto osiemdziesiąt stopni. Poznałam tam naprawdę życzliwych ludzi-przyjaciół  na  dobre i na złe. Również kadra tchnęła we mnie nadzieję  na lepsze jutro motywując do nauki i pracy nad sobą. Myślę, że gdybym w porę nie trafiła do Centrum- dalszy scenariusz mógłby być zupełnie inny. I niekoniecznie z happy endem – dodaje   Karolina Ciapcińska absolwentka z roku 2008. 
  

A o wspomnieniach  absolwentów, historii Centrum i oczywiście  losie 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Pleszewie, w bazie którego powstało Centrum będzie można przeczytać w historycznej dokumentacji. Ta  okraszona pamiątkowymi zdjęciami z różnych okresów ukaże się już w marcu. 


Polub nas na Facebooku

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Zapytaj prawnika
Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód


Informacja na temat reklamy w pleszewskiej gazecie internetowej


iJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet