iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej
rotator reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Najświeższe informacje z pleszewskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Pleszewie.

Sprawdź najświeższe wydarzenia z lokalnych dróg oraz inne ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje o rynku pracy w powiecie pleszewskim.


Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Reklama internetowa w gazecie
Ważne sprawy

Rowery miejskie w ramach "Smart Pleszew"

2019-03-14 11:05:26

Samorząd Miasta i Gminy Pleszew będzie realizował projekt pn. „Smart Pleszew”. Jako jeden z 25 samorządów w kraju i dwóch w Wielkopolsce pozyskał dofinansowanie w kwocie ponad 2,3 mln zł z Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury w ramach unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Wartość całego projektu to niemal 3,1 mln zł. W panach m. in. uruchomienie miejskiego roweru czy ławka City Tree, pomagająca w walce ze smogiem

„Smart Pleszew” czyli co?
 
 
Założeniem projektu realizowanego przy współpracy z Politechniką Poznańską jest innowacyjne i nowoczesne podejście przede wszystkim do ochrony środowiska. Jest podzielony na trzy obszary: Wodę, Powietrze i Ziemię. W każdym z żywiołów zawarte są zadania dotyczące edukacji i informacji, diagnozy stanu, konsultacji, wykonania dokumentacji technicznej oraz ostatniego etapu czyli wdrażania.
 
 
- Jest to trudny projekt. To nie tylko zadania twarde, które będą od razu widoczne. To są pieniądze na dokumentacje i ekspertyzy, które pozwolą na kolejne działania, choćby na aplikowanie po następne pieniądze na inwestycje  – tłumaczył podczas konferencji prasowej burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak. Włodarz podkreślał, że projekt jest realizacją programu wyborczego Stowarzyszenia Miłośnicy Ziemi Pleszewskiej, m.in. w zakresie walki ze smogiem, wprowadzenia rowerów miejskich czy wymiany oświetlenia ulicznego.  
 
 
W ramach „Smart Pleszew” prowadzona będzie szeroka kampanii informacyjna oraz edukacyjna, zwłaszcza w szkołach i przedszkolach, dotycząca ochrony środowiska. Będą także warsztaty dla organizacji pozarządowych. Nie zabraknie konsultacji z mieszkańcami, np. dotyczących strefy płatnego parkowania. Specjaliści wykonają niezbędne ekspertyzy i raporty, które poprzedzą wdrożenie zadań inwestycyjnych. Jeden z dokumentów przygotują naukowcy z Politechniki Poznańskiej, a dotyczyć będzie standardów inteligentnego zarządzania miastem. – Będziemy inwentaryzować tradycyjne kotły c.o., badać koszty zmiany ogrzewania, szukać najlepszych miejsc na rozmieszczenie czujników powietrza czy czujników sieci wodociągowej – mówi Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG  Pleszewie.
 
 
Zadania inwestycyjne w projekcie to choćby miejskie rowery, których na początek ma być trzydzieści. – Chciałbym, aby jedna ze stacji roweru miejskiego była zlokalizowana w Kowalewie przy dworcu PKP, ale najpierw musi być wykonana ścieżka rowerowa z Pleszewa do Kowalewa – tłumaczył Arkadiusz Ptak. Przy wspomnianym dworcu kolejowym w Kowalewie ma powstać nowy parking, do którego projekt budowlany przygotuje właśnie SMART. Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki w Parku Wodnym „Planty”. Powstanie także koncepcja transportu zbiorowego i centrum przesiadkowego w Pleszewie, dokumentacja techniczna wykorzystania wód opadowych, mapa nasadzeń zieleni, a nawet koncepcja odsłonięcia Neru, który przez miasto płynie pod ziemią. 
 
 
Będzie także zakupiona ławka typu City Tree, która zastępuje ok. 250 drzew, a także panele z mchu, który oczyszcza powietrze ze smogu. Pojawi się również 5 nowych czujników powietrza oraz tablica  informująca o poziomie zanieczyszczeń. Wdrożony zostanie ponadto pilotaż inteligentnego oświetlenia.  – Uruchomimy tylko jeden obwód, by zobaczyć, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Pleszewie – mówi Arkadiusz Ptak.
 
 
Innowacje dosięgną także sieci wodociągowej, na której zamontowane zostaną czujniki. Dzięki temu sieć będzie na bieżąco monitorowana, będzie można m.in. natychmiast wykryć awarie i szybko reagować.  
 
 
Projekt „Smart Pleszew” realizowany będzie przez trzy lata: od 2019 do 2021 r. 
 

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Zapytaj prawnika
Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iPleszew.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ipleszew.pl