iPleszew.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowejPsiaArka Krotoszyn - Szkolenie Psów
Reklama zakładki na temat rynku pracy i możliwości zamieszczenia ogłoszenia

Partner gazety internetowej iPleszew.pl
Informacja na temat reklamy w gazecie iPleszew.plInformacja na temat reklamy w gazecie iPleszew.pl
Informacja na temat reklamy w gazecie iPleszew.pl

Informacja o możliwości zareklamowania się w gazecie iPleszew.pl
Informacja na temat reklamy w gazecie iPleszew.pl


Środa
19
grudzień
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Bractwo Kurkowe

Spotkali się z biskupem

2018-01-09 10:55:39

Zdjęcie: Tadeusz Szmidel
Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie w święto Trzech Króli gościło blisko 120 "kurkowców" z całej Diecezji Kaliskiej. Wśród zaproszonych pojawili się reprezentanci bractw strzeleckich z powiatów ostrowskiego, kaliskiego, kępińskiego, ostrzeszowskiego, krotoszyńskiego i jarocińskiego.

Już od 2000 roku bracia kurkowi z całej diecezji spotykają się 6 stycznia po to, aby wspólnie się pomodlić, prosić o łaskę i błogosławieństwo oraz złożyć sobie życzenia i podjąć plany na nowy rok. Tegorocznym gospodarzem był Pleszew. 

 

- Nasze spotkania mają wielowymiarowy charakter. Oprócz tradycyjnej oprawy związanej z obrządkiem kościelnym składamy sobie życzenia, łamiemy się opłatkiem i biesiadujemy. Jest to też okazja do tego, aby bracia kurkowi z całego regionu mieli możliwość spotkać się w jednym miejscu - wyjaśniał Teofil Fengier, sekretarz Bractwa Kurkowego w Pleszewie.

 

Noworoczne spotkanie rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. św. Zbawiciela, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. W swojej homilii mówił m.in. o pięknej tradycji Orszaku Trzech Króli, która w tym roku przeszła przez ulice blisko 650 polskich miast pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich".

 

Po mszy wszyscy uczestnicy udali się pod tablicę Jana Pawła II umieszczoną na budynku pobliskiego Domu Pomocy Społecznej, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Potem barwny korowód przeszedł ulicami Pleszewa wprost do Ośrodka Szkoleniowego Kasyno. Tam stery gospodarza przejęło Centrum Kształcenia i Wychowania OHP reprezentowane przez dyrektora placówki Krystiana Piaseckiego i jego zastępcę - Wiesławę Wawroską.

 

- Bardzo nas cieszy, że mogliśmy gościć przedstawicieli bractw kurkowych z całej diecezji. To też szansa dla naszej młodzieży, aby poznać historię organizacji i dowiedzieć jak najwięcej o jej tradycji. Z tej też okazji podopieczni z naszego centrum wspólnie z dziećmi z przedszkola z ZSP nr 3 Pleszew im. Powstańców Wielkopolskich i uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Muzycznej przygotowali specjalny program artystyczny, który spotkał się z gorącym przyjęciem wśród uczestników spotkania - podkreślał Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.

 

Historia bractw kurkowych w Polsce zaczęła się w średniowieczu. Wiele z nich miało burzliwe losy, jednak po reaktywacji zaczęły działać na rzecz lokalnych społeczności i przywracać dawne polskie tradycje.Fotorelacja


Zapytaj prawnika


Informacja na temat możliwości reklamy w informatorze budowlanym
Informacja na temat reklamy w gazecie iPleszew.pl

Informacja na temat możliwości reklamy w informatorze ślubnym
Informacja na temat reklamy w gazecie iPleszew.pl
Informacja na temat reklamy w gazecie iPleszew.pl
Informacja na temat reklamy w pleszewskiej gazecie internetowej

iJarocin.pl reklamy iJarocin.pl reklama w sieci gazet